Na Kosovu najskuplja sloboda kretanja
22/07/2013 10:50|Autor: office@newpressproduction.com|Pregleda: 1183 |
|


Dve godine nakon što su Beograd i Priština postigli sporazum o slobodi kretanja, prelazak motornih vozila preko graničnih prelaza se još uvek naplaćuje po visokim cenama. Građani napominju da bi dijalog trebalo da bude vođen u cilju njihovih interesa, ali praksa pokazuje suprotno. 
Plaćamo najskuplju slobodu kretanja na svetu kaže Bogoljub Marinković vlasnik  agencije za prevoz putnika iz Gračanice “KIMKO”. On u svom vlasništvu ima pet autobusa koji imaju kosovske registarske tablice i koji svakodnevno prevoze putnike do Niša i Beograda. Za ovih godinu i po dana od kad je sporazum o slobodi kretanja zvanično počeo da se primenjuje Marinković je prilikom ulaska iz Kosova u Srbiju platio oko 20 hiljada evra.
- Držimo tri redovne linije i imamo pet autobusa, sva pet autobusa su registrovana na kosvske table, za sva ta vozila, plaćamo za ulazak u Srbiju, to je 140 evra po vozilu, što mesečno izađe oko 1200 evra, za sva pet vozila, kaže Marinković.
 
Po rečima zamenika ministra unutrašnjih poslova Kosova Saše Rašića sve je u rukama osiguravajućih kuća. U izjavi za Glas Amerike on kaže da je najveći problem to što kosovske osiguravajuće kompanije nisu deo međunarodne asocijacije osiguravajućih društava.
- Što se tiče osiguranja to još uvek figurira kao problem i to je problem ne samo za jednu zajednicu nego za sve, koji žive na Kosovu a koji žele da odu u Srbiju, takođe iz Srbije koji dolaze na Kosovo. Međutim problem je još širi, jer evo baš smo u sezoni kada ljudi iz zapadne Evrope, koji su poreklom sa Kosova, dolaze, obilaze svoje porodice i oni su takođe izloženi ovim finansijskim opterećenjem, kaže Rašić.
 
S druge strane načelnik Kosovskog okruga, institucije koja na Kosovu funkcioniše po sistemu Republike Srbije Vladeta Kostić smatra da sporazum o slobodi kretanja koji je pre dve godine postignut u Briselu nije dobar jer se kako kaže odnosi samo na one koji tu slobodu mogu da plate.
- Mislim da političke elite u Beogradu i Prištini trebale da pokrenu inicijativu da se te osiguravajuće kuće dogovore da te apanaže budu manje ili  da se donese jedno jedinstveno osiguranje, koje bi važilo sa obe strane administrativne linije čime bi se značajno pomoglo ovom narodu koji ovde živi, bez obzira na nacionalnu ili drugu pripadnost, rekao je Kostić.
 
I Petar Miletić iz Samostalne liberalne stranke, partije koja je deo vladajuće koalicije na Kosovu, kaže da je sporazum o slobodi kretanja koji su postigli Beograd i Priština primer jednog lošeg briselskog dogovora koji, kako kaže, nije olakšao već otežao život građanima
- Mislim da su dogovorom o naplati auto osiguranja na prelazima izgubili i Srbi i Albanci i Kosovo i Priština, a dobile su samo osiguravajuće kuće, kaže Miletić.
Sporazum o slobodi kretanja  postigli su tadašnji pregovarači Beograda i Prištine Borko Stefanović i Edita Tahiri 02.jula 2011 godine, a zvanično je počeo da se primenjuje pet meseci kasnije. Osiguravajuća društva Kosova I Srbije od tada naplaćuju osiguranje za vozila - za putnička vozila koja iz Srbije ulaže na Kosovo plaća se 20 evra nedeljno, a vozila sa Kosovskim tablicama koja ulaze u Srbiju plaćaju 120 evra za mesec dana.
 
Izvor: Glas Amerike
 
 

Komentari posetilaca